Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Język polskiJęzyk polski
pin ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków
clock

Sekretariat czynny:
9:00 -12:00 | 14:00 -17:30 | 18:00 -19:00

pinclockphonemailmail

ul. św Jacka 16, 30-364 Kraków

Sekretariat: 9:00 -12:00 | 14:30 -17:30 | 18:00 -19:00

Strona główna

 

up-arrow
20.03.2021

Ks. Wons: „Razem ze św. Faustyną czytałem Pismo Święte”

W kontekście przypadającej 22 lutego 2021 roku 90. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie i rozpoczęcia jej prorockiej misji ukazała się publikacja Krzysztofa Wonsa SDS:„Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną”. W przeddzień tej rocznicy autor krótko ją zaprezentował uczestnikom sesji online dla duchowych i osób konsekrowanych „Wybierz życie!”, którą prowadził o. Timothy Radcliffe OP, były przełożony generalny dominikanów (1992-2001).

„Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie propozycja, która jest owocem zaproszenia Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik: «LECTIO DIVINA Z SIOSTRĄ FAUSTYNĄ». Podjąłem drogę lectio divina z s. Faustyną i w trakcie usłyszałem takie imię Boga, na które wcześniej nie zwracałem uwagi. To imię Boga, które wydaje się nam czytelne i znane, ale dopiero św. Faustyna, właśnie w kluczu jej lektury Pisma Świętego, pomogła mi usłyszeć to imię Boga w Biblii w sposób bardziej pogłębiony: «MIŁOSIERDZIE WCIELONE». To imię Boga albo w ogóle nie spotykane albo bardzo rzadko tak wprost wypowiadane przez świętych czy innych czytających święty tekst”– uzasadnił tytuł książki, którą wydała Edycja św. Pawła.

 

Salwatorianin kierujący Centrum Formacji Duchowej w Krakowie dodaje: „Razem ze św. Faustyną czytałem Pismo Święte. A Pan Jezus zachęcał ją, by czytała przede wszystkim Ewangelię według św. Jana. Chociaż wcześniej już na dwa sposoby proponowałem lectio tej Ewangelii: „Trwać w Jezusie. Rekolekcje ze św. Janem” i „Umiłowany. Rekolekcje z umiłowanym uczniem” [w formie książkowej ukazały się w 2012 i 2015 r.], św. Faustyna pomogła mi w nowy sposób ją przeczytać. I nie tylko ją, bo siostra Faustyna podejmuje lekturę, np. księgi Jonasza. Piękne odkrycie!”.

 

„Święci, którzy są viva lectio, mają w sobie Pisma. Św. Grzegorz Wielki mówił o św. Benedykcie, że to święty, w którym się wypełniły Pisma. O św. Antonim Wielkim mówiono, że był biblioteką, że nie potrzebował nosić przy sobie Pisma Świętego, bo Pisma były w nim”. Ks. Wons zwrócił też uwagę, że święci i założyciele zgromadzeń zakonnych to „prawdziwi egzegeci posłani przez Ducha Świętego, którzy pomagają nam przez „soczewkę” szczególnego daru, charyzmatu, jaki otrzymali, odczytać Pisma tak, jak ich dotąd ich nie czytaliśmy albo jak dotąd ich nie usłyszeliśmy”.

 

Publikacja „Miłosierdzie Wcielone. Lectio divina z Siostrą Faustyną” nie jest pierwszą tego typu autorstwa salwatorianina z krakowskiego CFD. Przed czterema laty ukazała się „Ewangelia czytana życiem. Rekolekcje lectio divina z Bratem Albertem” (Wydawnictwo eSPe, Kraków 2017). Być może nie jest też ostatnią w tym nurcie…

Zachęcając osoby konsekrowane do czytania Biblii z pomocą świętych i założycieli, zasygnalizował, że i w krakowskim Domu Słowa w ramach tzw. pogłębienia zaproponowane zostaną rekolekcje lectio divina z o. Franciszkiem Marią od Krzyża Jordanem, założycielem salwatorianów i salwatorianek, którego beatyfikacja odbędzie się 15 maja 2021 roku w Rzymie. Ks. Wons zachęcił też do lektury publikacji, która również w tych dniach ujrzała światło dzienne: „Kładę Wam na sercu. Rekolekcje z ojcem Franciszkiem od Krzyża Jordanem”, przygotowanej przez ks. Józefa Tarnówkę SDS, salwatorianina, rekolekcjonistę i kierownika duchowego.